ثبت نام رایگان دانشجویی

دانشگاه های قبرس شمالی

آیا می‌دانید که برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی به اخذ ویزای تحصیلی قبرس شمالی نیازی ندارید؟ اطلاع دارید که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی کمتر از سایر کشورهای اروپا است؟ می‌دانید که حتی برای تحصیل در قبرس شمالی به مدرک زبان نیازی ندارید؟ کشور قبرس شمالی یک کشور امن و درحال توسعه است که میتواند یک مقصد جذاب و به یادماندنی برای متقاضیان تحصیل در خارج باشد.

در طی سال‌های اخیر، دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی به دلیل قرار گرفتن در رنکینگ‌های جهانی، ارائه بورسیه‌های متنوع، خوابگاه‌های فول امکانات و شهریه کمتر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، به محبوبیت زیادی میان دانشجویان بین‌المللی دست‌یافته‌اند. ARG INVESTMENT در این مقاله قصد دارد به معرفی دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی بپردازد و شرایط پذیرش هرکدام را برای شما عزیزان شرح دهد.

نگاهی به تحصیل در قبرس شمالی

قبرس شمالی تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌های بین‌المللی را در خود جای داده است که طی چند سال گذشته شاهد افزایش متقاضیان بین‌المللی بوده‌اند. برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی کاملاً معتبر بوده و امکان تعویض دانشجو با کشورهای انگلستان، آلمان، ایالات‌متحده آمریکا، لیتوانی و… برای دانشجویان مهیا است.

قبرس شمالی به لطف دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه آمریکایی گیرنه، دانشگاه بین‌المللی قبرس، دانشگاه خاور نزدیک و دانشگاه مدیترانه شرقی، یکی از پرطرفدارترین کشورها برای تحصیلات عالی است. در همه دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی، زبان انگلیسی به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد و شما می‌توانید بدون نیاز به یادگیری زبان ترکی در آن‌ها تحصیل کنید.

تحصیل در دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی

دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی

یکی از راه های مهاجرت به قبرس شمالی، تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور است. دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته‌های پزشکی، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، مدیریت هتل، گردشگری، مدیریت رویدادها، بازاریابی، ارتباطات، رسانه‌های اجتماعی، ریاضیات، علوم انسانی و علوم تربیتی به دانشجویان ارائه می‌دهند. رشته‌هایی که به زبان ترکی در دانشگاه‌های قبرس شمالی تدریس می‌شوند، همگی رایگان هستند.

قبرس شمالی به‌مثابه دروازه ورود به اروپا است. شما با اخذ مدرک از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی می‌توانید در ترکیه و حتی سراسر اروپا کار کنید. پس از فارغ‌التحصیلی، مدارک شما باید توسط YOK (انجمن آموزش عالی قبرس شمالی) و YODAK (انجمن آموزش عالی ترکیه) تأیید شود.

  • تحصیل رایگان در اروپا امکان پذیر است!

همه دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی دارای دستگاه‌ها و تجهیزات تخصصی هستند، استادان اکثراً تابع قبرس شمالی یا ایالات‌متحده آمریکا را دارند و نظام آموزشی قبرس شمالی مطابق با سیستم آموزشی آمریکا است. همه این ویژگی‌ها باعث شده تا دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی در رنکینگ‌های جهانی قرار بگیرند و هرساله متقاضیان بیشتری داشته باشند.

در جدول زیر به معرفی تعدادی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی و رنکینگ آن‌ها پرداخته‌ایم.

نام دانشگاه رنکینگ اروپا رنکینگ جهانی
دانشگاه مدیترانه شرقی ۵۹۱ ۱۹۳۲
دانشگاه خاور نزدیک ۸۴۳ ۱۶۵۹
دانشگاه تکنولوژی قبرس ۹۰۷ ۲۹۱۷
دانشگاه آمریکایی گیرنه ۱۲۷۱ ۴۷۴۳
دانشگاه بین‌المللی قبرس ۱۲۷۷ ۵۰۵۶
دانشگاه اروپایی لفکه ۱۸۴۱ ۶۳۶۲
اگر قصد تحصیل پزشکی در قبرس شمالی یا تحصیل دندانپزشکی در قبرس شمالی را دارید، بهتر است دانشگاه نیکوزیا یا دانشگاه اروپایی قبرس را انتخاب کنید.

تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) در شهر تاریخی فاماگوستا واقع شده و یکی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی است. این دانشگاه با مساحت ۲۲۰۰ هکتار ساخته شده و در مرکز شهر واقع شده است و پذیرای بیش از ۱۷۵۰۰ دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور جهان است.

کیفیت آموزش در دانشگاه مدیترانه شرقی توسط نهادهای آموزشی معتبر بین‌المللی مانند یونسکو، اتحادیه دانشگاه‌های اروپا (EUA)، ABET، AACSB و tedQual تأیید شده است و به همین دلیل مدارک اعطاشده در این دانشگاه، از اعتبار بالایی برخوردارند. همچنین، این دانشگاه برنامه‌های تعویض دانشجو را نیز ارائه می‌دهد و دانشجویان می‌توانند در کشورهایی مانند ایالات‌متحده، کانادا و استرالیا تحصیل کنند.

در جدول زیر، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی برای شما عزیزان شرح داده‌شده است.

مقطع تحصیلی شهریه سالانه (همراه با بورسیه) شهریه سالانه (بدون بورسیه)
کارشناسی از ۴۴۸۴ تا ۸۰۶۶ دلار از ۸۵۶۹ تا ۲۰۱۶۱ دلار
کارشناسی ارشد ۵۸۳ دلار ۱۱۶۷ دلار
دکترا ۱۲۹۷ دلار ۱۲۹۷ دلار
تمام دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی را دارند، مشمول ۵۰% بورسیه هستند.

تحصیل در دانشگاه خاور نزدیک

دانشگاه خاور نزدیک یکی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی واقع در نیکوزیا است. این دانشگاه، یک موسسه بسیار رقابتی با امکانات پیشرفته بوده و با استانداردهای بالا به دانشجویان آموزش می‌دهد. در حال حاضر در این دانشگاه، کلیه دانشجویان بین‌المللی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر برنامه‌ای پذیرفته‌شده‌اند، از ۵۰٪ بورسیه برخوردارند.دانشگاه خاور نزدیک به دانشجویان خود کمک‌هزینه‌ای تحت عنوان “بسته‌های همه‌جانبه” ارائه می‌دهد که هزینه تحصیل و شهریه، محل اقامت (اتاق‌خواب ۴ نفره) و غذا در کافه‌تریای دانشگاه را با هزینه‌ای معادل ۴۴۰۰ یورو در سال پوشش می‌دهد.

هزینه تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه خاور نزدیک، بین ۵۶۰۰ تا ۱۲۶۰۰ یورو در سال است. برای کارشناسی ارشد، دانشجویان بین‌المللی به‌طور متوسط باید ۱۶۰۰ یورو در هر ترم بپردازند. همچنین، هزینه هر ترم دکترا در این دانشگاه ۸۰۰ یورو است. تحصیل در هر مقطع به‌طور متوسط شامل ۲۰۰ یورو اضافی برای فعالیت‌های اجتماعی و ۵۰ یورو برای بیمه درمانی است.

تحصیل در دانشگاه آمریکایی گیرنه

GAU یکی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی و یک موسسه خصوصی عالی برای یادگیری با استانداردهای بین‌المللی و تکنیک‌های آموزشی مدرن با متخصصان آموزش‌دیده داخلی و خارجی است. کیفیت آموزش در این دانشگاه تقریباً هم‌سطح با ایالات‌متحده آمریکا است و خبر خوب این است که هزینه‌های این دانشگاه بسیار مقرون‌به‌صرفه تر از آمریکا است.

مقطع تحصیلی شهریه سالانه
کارشناسی از ۶۰۰۰ تا ۱۳۷۰۰ یورو
کارشناسی ارشد ۲۵۰۰ یورو
دکترا ۵۰۰۰یورو
هزینه تحصیل مقطع کارشناسی در دانشکده حقوق ۷۱۹۲ یورو، در 
دانشکده مهندسی ۶۸۷۷ یورو، در دانشکده داروسازی ۱۰۵۰۰ یورواست.

تحصیل در دانشگاه بین‌المللی قبرس

دانشگاه بین‌المللی قبرس یک دانشگاه خصوصی مدرن در نیکوزیا است. هزینه تحصیل در این دانشگاه، از رشته‌ای به رشته دیگر متفاوت است. البته، همه دانشجویان بین‌المللی مشمول دریافت بورسیه ۵۰% از این دانشگاه هستند. یکی از نقاط قوت این دانشگاه، امکان پرداخت شهریه به‌صورت قسطی است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه بین‌المللی قبرس، ۵۸۴۳ یورو در سال است. البته، هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی ۱۰۶۴۵ یورو، در رشته پزشکی ۱۲۹۵۵ یورو و در رشته داروسازی ۷۸۴۴ یورو در سال است. هزینه هر ترم کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه بین‌المللی قبرس، ۳۵۰ یورو است.

همچنین، این دانشگاه سبدهای معیشتی که شامل هزینه تحصیل، اقامت، حمل‌ونقل، بیمه درمانی و وعده‌های غذایی هستند را به برخی دانشجویان اعطا می‌کند. ارزش این سبدها حدود ۴۵۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو است.

تحصیل در دانشگاه اروپایی لفکه

دانشگاه اروپایی لفکه تقریباً ۲۸ سال است که در لیست دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی قرار گرفته و از محبوبیت زیادی میان دانشجویان قبرسی برخوردار است. این دانشگاه دارای ۱۱ دانشکده بوده و تمامی برنامه‌های خود را به زبان‌های ترکی و انگلیسی در هر مقطع تحصیلی ارائه می‌دهد.

شهریه همه برنامه‌های کارشناسی و کاردانی در دانشگاه اروپایی لفکه ۵۴۰۰ یورو در هرسال تحصیلی است. به‌جز شهریه برنامه داروسازی که ۷۴۰۰ یورو و برنامه دندانپزشکی که ۱۶۴۰۰ یورو در هرسال تحصیلی است. همچنین، هزینه هر ترم تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ۲۵۰ یورو و هر ترم دکترا، ۳۵۰ یورو است.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی

برای ورود به قبرس شمالی، چه برای تحصیل، چه سفر و چه تجارت، شما فقط به ویزای فرودگاهی نیاز دارید. به‌طورکلی، روند اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی بسیار سریع‌تر و بی‌دردسرتر از سایر کشورهاست. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی باید مدارک زیر را ارائه دهید:

  • آخرین مدرک تحصیلی + ریزنمرات
  • کپی گذرنامه
  • شناسنامه اسکن شده

اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی

اکثر دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی به دانشجویان واجد شرایط بورسیه می‌دهند. وزارت آموزش ملی و ورزشی جمهوری ترک قبرس شمالی بر اساس عملکرد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی بورسیه می‌دهد. در دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی دو نوع بورسیه وجود دارد.

بورس تحصیلی کامل:

شهریه کامل دانشگاه + هزینه خوابگاه + کمک‌هزینه (۲۰۰ دلار * ۱۲ ماه) + کمک‌هزینه ثابت (۱۲۰ لیره ترکی / ترم)

بورس تحصیلی جزئی:

کمک‌هزینه (۲۰۰ دلار * ۱۲ ماه) + کمک‌هزینه ثابت (۱۲۰ لیر ترکیه / ترم)

خوابگاه دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی

اکثر دانشجویان در دو سال اول تحصیلی خود ترجیح می‌دهند در خوابگاه‌های دانشگاه زندگی کنند. مزایای اقامت در دانشگاه فراتر از ایمنی و دسترسی آسان به کلاس‌ها است. سالن‌های اقامت فرصتی مناسب برای ملاقات با دوستان جدید از فرهنگ‌های مختلف، دسترسی آسان به بسیاری از رستوران‌ها که گاهی تا ساعات اولیه صبح باز هستند و استفاده از امکانات ورزشی داخلی و خارجی است. خوابگاه‌های قبرس شمالی همیشه در سراسر اروپا زبانزد بوده‌اند.